U ranijim vremenima nije postojalo ovoliko lekova i preparata, koliko ih danas možemo pronaći. Čak i u napretku medicine, nije bilo lako doći do medicinskih preparata, već je trebalo dosta vremena i truda da se pronađe neki lek. U tim vremenima narod se dovijao, onako kako je najbolje umeo- prirodom. Možda su tada ljudi bili i mnogo zdraviji, ali svakako nije bilo kuće koja nije znala da se urinarne infekcije, upale bubrega i mokraćnih kanala mogu lečiti biljkama iz prirode. Jedna od tih, blagotvornih biljaka, bila je biljka medveđe grožđe, uva.
Šta je biljka uva?
Biljka uva pripada rodu Ericaceae. Ona je zimzelena biljka, koja raste u Evropi i Aziji. Kod nas se može pronaći, najčešće, po crnogoričnim šumama- na Velebitu i u Gorskom kotaru. Raste po proplancima, livadama, ali unutar same šume. Naziv medveđe grožđe potiče, upravo, od toga da medvedi obožavaju jesti ovu biljku.
Ona je poznata još i pod nazivima: gornik, crvena planinka, mlivnjak ili medveđe bobice.
Njen izgled je jako privlačan, ima bobice nalik borovnicama, samo što su jako narandžaste boje, a njeni listići su tamno zeleni i izuzetno tvrdi.
Cvetanje biljke uve kreće u rano proloće, kada se beru i njeni listovi, koji se koriste za čaj. Listovi se prvo suše, a zatim odlažu na tamno mesto, gde mogu stajati čitavu godinu.
U nekim zapisima postoji podatak da je ova biljka izlečila čuvenog pisca Getea, o čemu je on kasnije i pisao neke svoje radove, a bolovao je od urosepse.
Poznavanje lekovitosti ove biljke postoji još od perioda vladavine Rimljana na ovim prostorima.
Šta to čini uvin čaj toliko lekovitim?
Uvin čaj sadrži mnoštvo komponenti, koje čine jednu celinu, a koja može pomoći pri lečenju mnogih obolenja. Neke od tih komponenti su izuzetno važne, za svakodnevni život, te tako se Uvin čaj može piti svakodnevno, a ne samo kada imamo neki problem.
Komponente:
- Naučno je dokazano da, kod lečenja urinarnih infekcija, pomaže Arbutin. Ovaj sastojak se, u našem organizmu, pretvara u hidrohinon. Njegov put se kreće kroz bubrege, direktno u urinarni trakt, gde se, pomoću njega, vrši detoks isti i samim tim se smanjuje upala i infekcija.
- Vitamin C- svi znamo da je najbolje, kod prehlade, uzeti vitamin C, on se, takođe, nalazi u listovima uve, i kroz čaj dolazi u naš organizam, a dobar je za pojačanje imunog sistema, smanjenje simpotoma prehlade i mogućnosti virusa. Tako da se čaj može konzumirati i preventivno, u sezonama gripa i prehlada.
- Vitamin B- može pomoći kod pojačanja apetita, što je u dobro, jer se time, takođe, jača imuni sistem.
- Kalcijum- pomaže pri ojačanju naših kostiju, kose i zuba.
- Kalijum- takođe, pomaže pri ojačanju kostiju, kose i zuba.
- Magnezijum- jako bitan u period prehlada, pomaže da smanjimo napetost organizma, opustimo mišiće i smanjimo malaksalost.
- Tanin- on daje ukus, opor i gorak, čaju, ali deluje kao prirodni antioksidant.
- Flavonoid
- Galotanin
- Fenolne glikozide
Kojim bolestima je namenjen uvin čaj?
Napominjemo da se uvin čaj ne koristi samo pri lečenju bolesti, već i pri prevenciji istih. Široka je paleta bolesti od kojih se možemo izlečiti uz pomoć ove čarobne biljke. Stručne analize, koje su rađene godinama, utvrdile su niz bolesti od kojih ovaj čaj leči:
- Lečenje stafilokoke. Stafilokoke su nepokretne gram. Pozitivne bakterije, koje se nalaze svuda na telu čoveka, pa čak i u grlu, nosu i na sluzokoži. One se, u telu, formiraju u vidu grozdova. Ime su dobile od dve grčke reči “staphylo”, što znači grozd i “coccus” što znači seme ili zrno. Ovu su izuzetno otporne bakterije i teško se leče, a danas je otkriveno oko 40 vrsta ovih bakterija. Kao takve, najčešći su uzročnici infekcija kože, sluzokože i urinarnog trakta. Mogu izazvati mučnine, vrtoglavice, malaksalost, nelagodnost pri mokrenju i mnoge druge tegobe. Uvin čaj blagotvoran je za uništavanje i lečenje infekcija izazvanih stafilokokama.
- Ešerihija coli. Ešerihija coli je bakterija koja celog našeg života živi u našim crevima i pomaže pri varenju hrane. Međutim, kada veći broj ešerihije dospe u urinarni trakt može doći do infekcija istog. Osim infekcija, ona može izazvati i veća obolenja urinarnog trakta. Uvin čaj može pomoći pri lečenju infekcija izazvanih ešerihijom koli.
- Uvin čaj može pomoći pri detoksu i čišćenju urinarnog trakta.
- Uvin čaj sprečava širenje bakterija i virusa u zidovima urinarnog trakta, oporavlja ga i obezbeđuje normalnu floru. Takođe, ona ih tonira i ojačava ih.
- Pri pojavi peska u bubrezima ili bešici, ovaj čaj može biti od izuzetne koristi.
- Postoje naučni dokazi da je uvin čaj delotvoran i pri smanjenju tegoba kao što su dijareja ili hematurija.
- Pogodan je i za pospešenje izlučivanja mokraće iz organizma.
- Ima jako antibakterijsko dejstvo.
- Izuzetnog je značaja kod diuretičkog dejstva.
- Doprinosi normalizaciji organizma kod osoba koje boluju od diabetesa.
Bez obzira na sve pogodnosti, koje se mogu dobiti ovim čajem, zabranjeno je koristiti ovaj čaj umesto redovno prepisanih antibiotika. Ukoliko imate bilo koju, od ovih, bolesti, morate se obratiti urologu, koji će Vam dati redovnu terapiju. Čaj se uvek može koristiti kao dodatak pri lečenju, jer ne može naškoditi, ali nikako ne sme zameniti redovnu terapiju.
Doziranje čaja i način pripreme
Čaj od uve se može naći I u filter kesicama, neophodno je preliti jednu kesicu sa dva decilitra kipuće vode, ali pošto postoji više vrsta čajeva, pre upotrebe pročitati uputstvo za pripremu.
Čaj uzimati najviše 2-3 šoljice, u toku jednog dana, ali ne duže od dve nedelje.
Kategorije koje ne smeju koristiti čaj
Postoji nekoliko kategorija, koje ne bi smele da koriste uvin čaj:
- Trudnice
- Dojilje
- Deca mlađa od 12 godina
- Osobe koje boluju od bilo koje vrste čira
- Osobe koje imaju hronična obolenja bubrega, creva, jetre ili srca
- Svi oni koji su imali nekakve nus pojave prilikom uzimanja čaja ili su alergični na ovu biljku.
Biljka uva se ne sme mešati sa konzumiranjem biljaka koje u sebi sadrže veću količinu vitamin C, kao što su citrusi.
Kako se čuva čaj?
Uvin čaj je najbolje čuvati u originalnom pakovanju, onom koji ste dobili pri kupovini. Treba da se čuva na niskim temperaturama, ali ne ispod 5 stepeni, na hladnom mestu, daleko od domašaja vlage i jake sunčeve svetlosti, do isteka roka trajanja. Čaj čuvati daleko od domašaja dece.